Bieszczady to rozległy region górski na pograniczu Polski i Ukrainy oraz częściowo Słowacji.
To kraina niewątpliwie pełna czaru, uroku oraz fascynujących miejsc nieskażonych cywilizacją.
Chociaż nie są już takie "dzikie" jak kiedyś, bo bardziej zaludnione, poprzeplatane siecią dróg to zachowały jeszcze wiele z dawnego klimatu. Nadal urzekają nas nagie grzbiety połonin i nieznanych kniei, wabią zapierając dech w piersiach widoki dolin, dzikich pól oraz lasów. Tutejsze bogactwa natury sprawiają, że chcemy w to miejsce zawsze wracać. Nazwa "Bieszczady"
Nazwa "Bieszczady" pochodzi od brzmienia "Beschad", nazwy zachowanej w dokumencie węgierskim z 1269 roku. Bieszczady często określane są również mianem "kapuściane gór Kiedy się zaczęto interesować Bieszczadami?
Początkowo, w połowie XIX wieku Bieszczadami nazywano rozległy obszar Karpat, później nazwy tej używano w odniesieniu do konkretnego obszaru wyznaczając jednocześnie jego granice. Wtedy też wzrosło zainteresowanie Bieszczadami. Ich obraz po dziś dzień przedstawiają pamiętniki i zapisy podróżnych. Najbardziej znany obraz podróży zamieścił Aleksander Fredro w dziele "Trzy po trzy"
opisując m in. tereny Hoszczwi, Rabem i Cisnej. Wierny obraz przyrody południowo-wschodniej Polski przedstawił w swoich wspomnieniach Zygmunt Kaczkowski.
Początki zagospodarowania turystycznego sięgają lat 30-tych okresu międzywojennego.
Z historycznych zapisów wynika, że region był bardzo popularny ze względu na turystykę pieszą i
narciarską. Bieszczady dzisiaj...
Dzisiaj Bieszczady tętnią życiem i przyciągają wielu turystów. Ze względu na ciszę i spokój do doskonałe miejsce do wypoczynku. Ustabilizowały się różne formy ruchu, zapanowały charakterystyczne zwyczaje oraz powstała rozległa baza noclegowa oraz gastronomiczna. Miejscowość Czarna
Na przełomie XIX i XX wieku można też zaobserwować namiastki ruchu turystycznego. To okres, kiedy Bieszczady zaczęto odwiedzać ze względu na miejscowe źródła wód mineralnych. Ze względu na różnorodność wód mineralnych oraz czyste powietrze, niewątpliwie urokliwym zakątkiem Bieszczad jest miejscowość Czarna posiadająca status uzdrowiska. Więcej informacji na stronie http://www.czarna.pl
Przy głównej drodze w Czarnej Górnej pomiędzy Ustrzykami Dolnymi a Górnymi znajduje się stylowy Zajazd "Pod Czarnym Kogutem". To doskonałe miejsce na wypadowe wycieczki zarówno
piesze, rowerowe czy samochodowe. Stąd niedaleko jest w góry czy nad Jezioro Solińskie. Tutaj ze względu na liczne atrakcje nie można się nudzić.
Zajazd emanuje romantyczną atmosferą. Jego wystrój tworzą stylowo urządzone pomieszczenia pełne ciepła, uroku oraz dyskretnej muzyki w szczególnej atmosferze minionej epoki. To idealne miejsce na kameralny i intymny wypoczynek. Tutejsza kuchnia zachęca tradycyjnymi daniami polskimi urozmaiconymi elementami kuchni węgierskiej. Oprócz restauracji, przytulnych pokoi w lecie na zewnątrz można zapalić grilla czy zakosztować win w specjalnie przeznaczonej do tego piwnicy-winiarni. Nieopodal w lesie znajduje się ogródek piwny.
Dzisiaj zapoznam Ciebie z jednym z najważniejszych zagadnień z zakresu geografii fizycznej.
Zapamiętaj!
Oto najważniejsze czynniki kształtujące klimat w Polsce: – Położenie w strefie umiarkowanej półkuli północnej- przeważają wiatry związane z cyrkulacją niżową (cyklonową); – Morza oblewające kontynent od północy, zachodu, południa i wkraczające między jego półwyspy; – Ciepłe prądy morskie - Północnoatlantycki, Norweski; – Sąsiedztwo Azji na wschodzie; – Przewaga pasm górskich ułożonych równoleżnikowo; – Rozmieszczenie ośrodków wyżowych i niżowych i ich zmiany wraz z porami roku; – Rozkład i ruchy frontów atmosferycznych.
Na pewno wiesz, że: *Polska leży w klimacie umiarkowanym przejściowym. A czy wiesz, dlaczego? *Gdyż docierają do nas masy powietrza ze wszystkich kierunków: – Z północy powietrze arktyczne - napływa do nas najrzadziej. Powoduje silne mrozy, obfite opady śnieżne a na wiosnę falę przymrozków; – Ze wschodu powietrze polarne kontynentalne - w styczniu napływa mroźne a latem suche i gorące; – Z południowego wschodu powietrze zwrotnikowe kontynentalne - latem i wczesną jesienią napływa przynosząc pogodę ciepłą i suchą; – Z południowego zachodu powietrze zwrotnikowe - pogoda gorąca i burzowa zimą odwilże i mgły; – Z zachodu powietrze polarne morskie - najczęściej napływa przynosi zachmurzenie, latem pogodę chłodną i dżdżystą, zimą odwilże i mgły. Zapamiętaj!
Polska leży w klimacie umiarkowanym przejściowym pomiędzy klimatami: a) umiarkowanym oceanicznym na zachodzie b) umiarkowanym kontynentalnym na wschodzie.
Dlatego..
Wyróżniamy 6 pór klimatycznych w ciągu roku – Przedwiośnie (średnia dobowa temperatura od 0 do 5ºC) – Wiosna (średnia dobowa temperatura od 5 do 15ºC) – Lato (średnia dobowa temperatura od 15ºC) – Jesień (średnia dobowa temperatura od 5 do 15ºC) – Przedzimie (średnia dobowa temperatura od 0 do 5ºC) – Zima (średnia dobowa temperatura poniżej 0ºC) Czy wiesz, że: - Wiatry są słabe i umiarkowane (od 2 do10 m./sekundę). - Silniejsze występują tylko nad morzem (sztorm) i w górach (halny). - Opady zależą od tego, z którego kierunku napływają masy powietrza. - Wahają się one od 600mm na rok w środkowej części kraju nawet do 1800mm w Tatrach.