czwartek, 31 marca 2016

Atmosfera.


Atmosfera - to gazowa i zewnętrzną powłoka Ziemi. Złożona jest z mieszaniny gazów.


Skład atmosfery
a) stałe składniki powietrza: azot, tlen, argon, neon, hel, metan, krypton, wodór
b) zmienne składniki powietrza: para wodna, dwutlenek węgla, dwutlenek siarki, dwutlenek azotu, ozon

Objętość powietrza w %
*azot 78
*tlen 20,6
*argon 0,93
*dwutlenek węgla 0,38
*pozostałe 0,1

Do pozostałych składników powietrza w śladowych ilościach gazów zaliczamy :
c) Gazy szlachetne - hel, neon, krypton i ksenon
d) Inne gazy - metan, wodór, tlenek i podtlenek azotu, ozon i związki siarki radon jod, amoniak, pyły gleb, mikroorganizmy oraz substancje powstające w wyniku działalności gospodarczej człowieka.

Rola pary wodnej i aerozoli w atmosferze:
a) para wodna: tworzy warstwy chmur, zapewnia obieg wody w przyrodzie, spada na ziemię w postaci deszczu lub śniegu a nawet gradu, maksymalna zawartość pary wodnej to 4%
b) aerozole: kropelki wody, kryształki lodu- to chyba jedyne nieszkodliwe aerozole.
Pozostałe, to głównie składniki zanieczyszczeń: cząsteczki dymu, sadzy, popiołu, pyły wulkaniczne, roślinne oraz pyły pochodzenia przemysłowego.


poniedziałek, 28 marca 2016

Dziady śmigustne


Dziady śmigustne są zwyczajem ludowym związanym  ze świętem Wielkanocy. 

Zwyczaj ten występuje na  terenie południowej Małopolski, związany jest ze wsią  Dobra koło Limanowej. W nocy z Niedzieli na Poniedziałek  Wielkanocny pojawiają się owinięte w słomę maszkary,  zwane dziadami śmigustnymi. Twarze ukryte mają za  futrzanymi maskami, osmolonymi pończochami, z wycięciami  na oczy i nos. Nie odzywają się, wydają tylko pomruki,  trąbią na blaszanym rożku. Gestykulując, proszą o datki,  polewają wodą. Z tradycją tą związana jest legenda,
która opowiada o tym, jak przed wiekami do wioski przybyli  jeńcy z niewoli tatarskiej. Tatarzy obcięli im języki,  zmasakrowali twarze. Odziani w łachmany, otuleni słomą,  szukali pomocy. 

Mieszkańcy przyjęli ich, a na pamiątkę  tego wydarzenia wieś nazywa się Dobra.


niedziela, 27 marca 2016

Życzenia Wielkanocne



Wielkanoc to swięto radości i budzacej się przyrody.Życzę spokojnych i radosnych Świąt wielkanocnych!




sobota, 19 marca 2016

Iwonicz Zdrój


Iwonicz Zdrój należy do najstarszych polskich uzdrowisk. 

Pierwsze wzmianki o leczniczych właściwościach tamtejszych Źródeł pochodzą z wydanych w 1578 roku "Cieplic" Wojciecha Oczki, lekarza nadwornego Stefana Batorego. W XVII wieku lecznicze właściwości wód iwonickich zaczęły być znane w całym kraju. 200 lat później ówcześni właściciele Iwonicza, Karol Załuski, a następnie Amelia Załuska, rozpoczęli budowę pierwszych obiektów zakładu kąpielowego. W początkowym okresie prowadzono działalność uzdrowiskową tylko w sezonie letnim, a pierwszym stałym lekarzem był brat znanego poety Wincentego Pola, dr Józef Pol. Współcześnie profil leczniczy uzdrowiska jest bardzo szeroki i obejmuje neurologię, gastrologię, laryngologię, narządów ruchu, dróg oddechowych, skóry itp. 

Kuracjusze mają do dyspozycji liczne sanatoria, pensjonaty, szpital uzdrowiskowy i pijalnię wód mineralnych.


niedziela, 13 marca 2016

Funkcje i rozmieszczenie lasów


I Znaczenie gospodarcze:

– rośnie rola drewna jako surowca w przemyśle celulozowo-papierniczym (Ostrołęka, Kostrzyn)
– meblarstwo (Swarzędz)
– budownictwo
– zmniejszenie ilości stref powodziowych w rolnictwie; naturalna bariera ochronna
– dostarczane są „owoce lasu”
– zużycie jako podkłady kolejowe i podpory w kopalniach (zmniejszyło się)
– pozyskiwanie drewna jako źródła energii (na ograniczoną skalę i niemal wyłącznie na wsi)
– gospodarka łowiecka (ostatnio rozwój za sprawą kapitałów zagranicznych)

II Przyrodnicza funkcja lasów:
– zwarta, wielowarstwowa roślinność ogranicza erozję gleb, chroniąc je przed nadmiernym nagrzewaniem i parowaniem; utrzymywanie spoistości gleb i zapobieganie przenoszeniu się piasku i powstawaniu wydm.
– regulacja stosunków wodnych, tzw. funkcja wodochronna; zwiększenie wilgotności powietrza
– regulacja ruchów mas powietrza
– poprawa składu chemicznego troposfery
– obszar intensywnej fotosyntezy
– miejsce życia dla różnych gatunków zwierząt i roślin

III Znaczenie socjalne
– obszar dogodny do pełnienia funkcji rekreacyjnej (rozbudowa i powstawanie wielu nowych ośrodków wypoczynkowych i sanatoriów)
– korzystne oddziaływanie na zdrowie człowieka
– walory turystyczne; uatrakcyjnienie krajobrazu
– inspiracje twórcze dla artystów
– znaczenie naukowe (rezerwaty i parki)

4) Rodzaje drzew w Polsce:
64, 3 % sosna
12, 7 % świerk
4, 5 % jodła
6, 0 % buk
5, 6 % dąb, klon, wiąz
3, 1 % brzoza
3, 0 % olcha
0, 4 % grab
0,4 % osika, topola, wierzba

-Lasy zajmują 27% powierzchni kraju, przy czym lesistość jest zróżnicowana przestrzennie

-Ogólna powierzchnia: 8813 tys. Ha lasów; 83% to lasy publiczne (własność Skarbu Państwa i gmin), 2% powierzchni leśnej stanowią parki.

-Skład gatunkowy charakteryzuje przewaga drzew iglastych. Ogromna przewaga sosny w krajowym drzewostanie to efekt dużej odporności i małych wymagań glebowo-klimatycznych i prowadzonych w XIX wieku na dużą skalę zalesień tym drzewem. Rozwój szkodników zmusza do stosowania środków chemicznych szkodliwych dla zwierzyny leśnej.

-O wartości gospodarczej lasów obok rodzaju drzewostanu decyduje wiek drzew. Polskie lasy są stosunkowo młode i nie posiadają drzew w pełni odpowiednich do wyrębu, tzn. powyżej 80 lat (takich jest niewiele ponad 17%).

-Monokulturowy charakter lasów ułatwia pozyskiwanie drewna, ale wpływa negatywnie na ich zdrowotność.

2) Czynniki rozmieszczenia lasów w Polsce:

– Zapotrzebowanie na użytki rolne i tereny pod zabudowę (Polska Centralna i Górny Śląsk)

– Rozwój przemysłu (Śląsk)

– Historyczne (rabunkowa gospodarka lub utrzymywanie dużych kompleksów leśnych jako tereny łowieckie na obszarach dawnych zaborów)

– Zróżnicowanie warunków klimatycznych, wodnych i rzeźby terenu

– Przeciwdziałanie spadku tempa odbudowy drzewostanu. Już od lat powojennych prowadzi się zalesianie terenów będących nieużytkami, bądź silnie eksploatowanych. W latach 1946-94 lesistość wzrosła do 28%, ale obecnie w porównaniu z rokiem 1980 ilość drzew sadzonych (w ciągu roku) na obszarach nowych zadrzewień spadła ponad 50%.

– Wprowadzenie zróżnicowania gatunkowego wśród drzewostanu. Da to możliwość zrezygnowania ze stosowania środków chemicznych w walce ze szkodnikami. Powstanie naturalna bariera działań prewencyjnych dla rozwoju takowych. Należy nadmienić, iż jednorodne drzewostany są znacznie mniej odporne na niszczenie przez ogień.

– Świadomość ogromnej wagi istnienia lasów dla człowieka w światopoglądzie pojedynczej jednostki. W samym roku 1998 zanotowano ponad 6000 pożarów lasów. Większość z nich została wywołana przez osoby wypoczywające na urlopach. Należy wykształcić w nowym pokoleniu Polaków zdolność do przewidywania konsekwencji własnego postępowania i brania odpowiedzialności za swoje czyny.

– Ochrona prawna dla obszarów wymagających zmian w strukturze wiekowej, bądź gatunkowej lasów, tak potrzebna, byłaby rozwiązaniem wręcz na skalę wejścia do UE.

– Inwestowanie większej ilości funduszy w rozwój technologii chroniących środowisko. Rozwój przemysłu stanowi poważne zagrożenie dla lasów. Zaledwie 10% ogólnej powierzchni stanowią obszary o zerowym stopniu uszkodzenia. Mylnie pojmowane oszczędności na oczyszczalniach i filtrach, doprowadziły do jeszcze większych nakładów pieniężnych.

– „Nowe Święta Bożego Narodzenia”, gdzie zamiast prawdziwej choinki stoi w domu ta sztuczna. Dzięki wzmożonemu importowi i upowszechnianiu się sztucznych drzewek zmniejszył się wyrąb choinek (z 920 tys. sztuk w roku 1980 do 272 tys. w roku 1994).

– Spowolnienie rozwoju łowiectwa. Organizowane są dochodowe polowania dla turystów zagranicznych i odłów żywych zwierząt na eksport. Budzi to protesty, zwłaszcza, gdy chodzi o gatunki zagrożone wyginięciem, tj. wilki, czy rysie.


czwartek, 10 marca 2016

Wrzosowa Kraina


Wrzosowa Kraina to jeden z najpiękniejszych i najczystszych ekologicznie zakątków Dolnego Śląska, który nie do końca został odkryty, co czyni go tak atrakcyjnym dla turystów. 

To raj dla miłośników przyrody. Tutejsze lasy są prawdziwym królestwem sosny, grzybów i jagód. Miejsce pełne tajemnic i fascynujących krajobrazów. Miejsce, w którym można wypocząć i nabrać sił na łonie natury.
Gospodarstwo DOM LEŚNIKA położone jest przy trasie Chocianów - Chojnów, w centrum chocianowskich lasów. Atrakcyjne położenie pośród Borów Dolnośląskich sprawia, że wypoczynek w Domu Leśnika to niezapomniane wrażenia o każdej porze roku. Sąsiedztwo wielu traktów leśnych, rezerwat przyrody Uroczysko Czarne Stawy, obszary chronionego krajobrazu: Lasy Chocianowskie i Dolina Czarnej Wody to tylko nieliczne przyrodnicze perełki wokół Domu Leśnika i prowadzące po nich ścieżki przyrodnicze oraz szlaki rowerowe. Kuchnia gospodyni słynie na całą okolicę. 

Nigdzie indziej nie ma takiego Smalcu Leśnika czy chleba wiejskiego.