środa, 30 listopada 2016

Wschodnie Przedgórze Bieszczadzkie.

Znalezione obrazy dla zapytania Wschodnie Przedgórze Bieszczadzkie.

Obszar na północ od Sanu, na wschód od Jeziora Solińskiego na południe od Leska, Ustrzyki Dolnych oraz Krościenka to tzw. Wschodnie Przedgórze Bieszczadzkie. 

To teren gdzie dominują dużo niższe wzniesienia, tworzące mocno rozgałęzione masywy, rozdzielające od siebie biegnące doliny. To obszar przeznaczony głownie dla turystyki
krajoznawczej - samochodowej lub rowerowej.

Szlaki piesze są mało atrakcyjne w porównaniu z innymi częściami Bieszczad. Spośród miejsc, które warto zobaczyć jest wał Otrytu należący do Parku Krajobrazowego Doliny Sanu, który jednak ze względu na gęste zalesienie pozbawiony jest możliwości widokowych.

Z punktu widzenia turystyki pieszej znaczenie i pewna atrakcyjność posiada kilka miejsc. Pomiędzy doliną Osławy i Kalniczki biegnie pasmo z ciekawymi szczytami Suliły i Pagarów. Na uwagę zasługuje Markowska, góra Berdo i pobliskie Grodzisko. Ładny jest również znajdujący się w
pobliżu Leska masyw Czulni opływany z trzech stron przez San.

W Bieszczady warto przyjechać. Tutaj z pewnością każdy turysta znajdzie coś dla siebie. Dla mniej wprawionych, nie lubiących długich i meczących wycieczek Zajazd "Pod Czarnym Kogutem" proponuje wędrówki po lasach, których pobliżu Czarnej nie brakuje. Przepiękne, dzikie są idealne do
spacerów, grzybobrania czy wycieczek na jagody. To również raj dla amatorów polowań.
Niedaleko Zajazdu, w ośrodku PGNiG znajduje się basen kryty i odkryty oraz korty tenisowe. 

Niedaleko można również korzystać z podnoszącego poziom adrenaliny zorbingu.




wtorek, 29 listopada 2016

Tarnica

Znalezione obrazy dla zapytania Tarnica

Tarnica to najdalej wysunięty na południowy wschód masyw górski w Polsce. 

Jego granice tworzą: dolina Wołowatego, Przełęcz Użocka, dolina Sanu oraz dolina potoku Wołowatego. Jest to jednocześnie najwyższy wierzchołek polskich Bieszczadów. Dla przyrodnika interesujące będą tutaj tzw. torfowiska wysokie w Wołosatem, Łokciu, Dźwiniaczu i Tarnowie.

Bogata sieć szlaków znakowanych w masywie Tarnicy pozwala na planowanie wycieczek różnego stopnia trudności, w zależności od możliwości turysty. Znajdują się tutaj trzy ścieżki dydaktyczne czyli specjalnie znakowane szlaki pod względem informacji o środowisku przyrodniczym oraz kulturowym.Na szczycie Tarnicy znajduje się wielki stalowy krzyż pamiątka wizyty księdza Karola Wojtyły. 

Spod krzyża rozciąga się dookoła panorama na wszystkie pasma połoninne w Bieszczadach.


poniedziałek, 28 listopada 2016

Połonina Caryńska

Znalezione obrazy dla zapytania Połonina Caryńska

Połonina Caryńska to masyw południowy, który należy do najbardziej charakterystycznych bieszczadzkich widoków. 

Jej grzbiet to niespełna 5 km długości i trzy wierzchołki nie przekraczające 1300 m. Połonina na oglądana od zachodu i północnego zachodu imponuje urozmaiconą rzeźbą. Mnóstwo tutaj urokliwych zakątków, jarów, polan i przylasków. Z grzbietu we wszystkie strony rozciągają się wspaniałe widoki.

Połonina Caryńska w całości wchodzi w skład Bieszczadzkiego Parku Narodowego i podlega ścisłej ochronie. Miejscem godnym uwagi jest dolina Caryńskiego z rozległymi,dzikimi łąkami oraz interesującą szatą roślinną.

Trasy po Połoninie Caryńskiej są krótkie i polecane również dla mniej wprawionych piechurów, równie widokowe jak na innych połoninach.Nad Nasicznym można spotkać bardzo rzadkie jaskinie
szczelinowe. 

Niełatwo je znaleźć, najlepiej próbować szukać wczesną wiosną lub późną jesienią, kiedy nie przeszkadza poszycie leśne.


niedziela, 27 listopada 2016

Połonina Wetlińska

Znalezione obrazy dla zapytania Połonina Wetlińska


Połonina Wetlińska jest położona na zachodzie bieszczadzkiego pasma połonin. 

Jej główny grzbiet ma kręty przebieg. Jej południowe stoki są strome i krótkie. Ponieważ są mocno nasłonecznione pokrywają je bujne trawy, a na północy dominują borówczyska. Niższe partie pokrywają lasy bukowe.

Wszystkie kulminacje głównego grzbietu znane są ze wspaniałych widoków. Można stąd podziwiać ciekawe panoramy, rozległe widoki, ciekawą roślinność oraz osobliwe ukształtowanie terenu, zwłaszcza "dwugarbne" formy wierzchołków. Urodą oraz krajobrazami wyróżnia się wierzchołek Dwernika-Kamienia.

W niezwykle malowniczej i bezludnej dolinie Sanu można napotkać ślady nieistniejących wsi bojkowskich. W Berehach Górnych znajduje się godny zobaczenia stary cmentarz z ciekawą kamieniarką ludową.

W dolinie Hylatego rozciągają się kilkumetrowej wysokości progi skalne, a na szczególną uwagę zasługuje rezerwat krajobrazowy "Sine Wiry".
















piątek, 25 listopada 2016

Dlaczego warto wyjechać w Bieszczady ?

Znalezione obrazy dla zapytania Dlaczego warto wyjechać w Bieszczady ?


Doskonałe do podróżowania jest pasmo połonin z większymi czy mniejszymi szczytami. 

To najpiękniejsze miejsca w Bieszczadach, które każdy miłośnik gór powinien zobaczyć.
Tutaj głębokie doliny dzielą się na trzy masywy: Połoninę Wetlińską, Połoninę Caryńską oraz Tarnicę i Połoninę Bukowską.